118787923

XHTML a CSS na www stránke - aké technológie používajú dodávatelia web stránok?

Pri výbere dodávateľa www stránky by mala firma skúmať, aké technológie a na akej úrovni používa dodávateľ. O každej z nižšie uvedených technológií je množstvo odbornej technickej literatúry.

HTML a XHTML . V súčasnosti sa používa novšie XHTML, ktoré je upravenou variantou HTML a je kompatibilné so systémami založenými na XML. Značkovací jazyk XHTML štruktúruje texty a iné prvky tak, že ich možno zobraziť v internetovom prehliadači a budú im lepšie rozumieť aj iné aplikácie.

Cieľom XHTML je tvorba viac štandardizovaných www stránok, kompatibilných s inými systémami, ktoré zobrazujú obsah, napr. čítačky pre slepcov, PDA zariadenia, mobilné telefóny atď.

Štýly (CSS – kaskádové štýly) pomáhajú HTML definovať vzhľad www stránky. Slúžia najmä na nastavenie textu a rozvrhnutie www stránky. Výhodou štýlov je, že oddeľujú obsah od formy. HTML určuje štruktúru, CSS vzhľad.

Vďaka tom môže byť obsah www stránky prehliadaný aj na alternatívnych zariadeniach. Pri úpravách napr. druhu písma na stránke sa zmena spraví len jeden krát v štýloch, čím sa ušetrí veľa času a celá správa web stránky sa zefektívni. Ďalšou výhodou je, že www stránky navrhnuté v XHTML a CSS sa rýchlejšie načítavajú ako www stránky vytvorené pomocou HTML tabuliek.

Doplnkové technológie (Plug-iny) sú prepojené s prehliadačom stránky a zabezpečujú pustenie zvuku, videa, či iných multimédií. Plug-in treba nainštalovať, aby sme ho mohli použiť. Poznáme tieto plug-iny – prehrávače multimédií: Macromedia Flash, WindowsMedia Player, QuickTime Player, RealPlayer.

JavaScript je programovací jazyk zabudovaný do internetového prehliadača. Používa sa k oživeniu stránky napr. s pohyblivými obrázkami, pri zbieraniu údajov do formulárov, otváraní vyskakovacích (popup) okien, tvorbe pohyblivého textu na okraji okna prehliadača atď. Nevýhodou je, že prehliadače majú rôznu podporu JavaScriptu, niekedy je jeho použitie pri blikajúcom texte na stránke otravné a kazí celkový vzhľad.

Serverové skripty prepájajú www stránku s databázou alebo aplikáciou, vďaka čomu možno web stránku prispôsobiť rôznym používateľom a ponúkať dynamické stránky. Skripty sa nachádzajú na serveri, kde je umiestnená aj www stánka.

Poznáme tieto skriptovacie jazyky: PHP, ASP, CGI, JSP, ColdFusion. Často sa používa PHP – má otvorený zdrojový kód (open source), je vhodný na bežné stredne veľké www stránky (známa je open source kombinácia PHP+ MySQL databáza + webserver Apache).

Pre náročnejšie a rozsiahle www stránky (s prepojením elektronického obchodu, skladového hospodárstva, účtovníctva) sa odporúča použiť iné jazyky, ktoré sú však drahšie, ale prinášajú viaceré výhody spolu s profesionálnou zákazníckou podporou.

 

Jednoduché vytvorenie web stránky

OTESTUJTE ZDARMA:
 

Vytvoriť web stránku pre firmu

 

Vytvoriť Internetový obchod 


BiznisWeb.sk je jednoduchý systém pre rýchle vytvorenie web stránok.
S BiznisWeb.sk vytvoríte úspešné web stránky.
 

Tvorba eshopu cenné rady

:: Aký systém na tvorbu eshopu?

:: Ak si chceš prečítať viac, tu nájdeš potrebné info pre začínajúcich eshoperov:

Nastartujeshop.sk